nauka-plywania-dla-doroslych

Kontakt z wodą niesamowicie odpręża – to fakt. Pływanie wzmacnia odporność i korzystanie wpływa na rozwój mięśni. Za nauką pływania przemawia jednak dużo więcej faktów. Jak więc należy przygotować się do pierwszych kroków w nauce pływania?

Przygotowanie należy rozpocząć już przed wyjściem na basen. Pamiętaj, aby nie przesadzać z jedzeniem. Nauka pływania wiąże się z pewnym wysiłkiem fizycznym, który w połączeniu z “pełnym żołądkiem” może przyczynić się do powstania tzw. kolki wysiłkowej. Warto również wykonać proste ćwiczenia rozciągające mięśnie. Pomimo, iż na basenie znajdziesz mnóstwo wody, stanowczo odradzamy jej spożycie. Na treningi czy zwykły wypad na pływalnie, zabierz ze sobą małą butelkę wody. Niestety, panie przed wejściem na basen, powinny zmyć makijaż. Z racji tego, że na samym obiekcie nie będzie to komfortowe, warto zająć się tym w domu.

Co warto zabrać na basen?

Ekwipunek pływaka jest tak na prawdę kwestią indywidualną. Są jednak akcesoria, które powinien mieć każdy, kto korzysta z basenu. Po pierwsze czepek. Część osób z początku podchodzi nieco krytycznie do tego elementu ubioru i nie czuje się w nim komfortowo. Radzimy jednak przemóc pierwsze negatywne odczucia, ponieważ bardzo szybko można przyzwyczaić się do czepka. Na wielu pływalniach czepek jest wręcz wymagany, dlaczego? Pomaga to w utrzymaniu czystości wody, a co za tym idzie, minimalizuje koszty utrzymania obiektu.

Klapki basenowe obowiązkowe!

Klapki basenowe to kolejna rzecz, która powinna znaleźć się w plecaku każdego pływaka. Spełniają one dwie, bardzo ważne funkcje. Pierwsza z nich to bezpieczeństwo na śliskiej podłodze. Nawet specjalne, antypoślizgowe płytki nie dadzą 100% gwarancji, że idąc nie stracimy równowagi. Druga funkcja to izolacja od podłoża. Nie powiemy, że wystarczy wejść na basen aby zarazić się grzybicą stóp. Wystarczy zarówno przed wejściem, jak i po wyjściu z basenu, dokładnie umyć stopy (oczywiście resztę ciała również). Mimo względnej czystości na basenach, warto zaopatrzyć się w zwykłe, plastikowe klapki. Radzimy także unikać chodzenia tuż przy niecce, gdzie wylewająca się woda nie jest na bieżąco odprowadzana i potrafi zalegać kilkadziesiąt minut lub nawet dłużej.

Zabierz okulary pływackie

Warto rozważyć zakup okularów pływackich. Zanieczyszczenia w wodzie sprawiają, że po dłuższym przebywaniu pod wodą, oczy pieką i stają się czerwone. Niemal w każdym przypadku okulary będą parować i to już po kilku minutach spędzonych w wodzie. Aby tego uniknąć wystarczy przed wyjazdem nasmarować wewnętrzne szkiełka zwykłym mydłem. Nie mówimy tu o solidnej kąpieli w pianie, ale bardzo cienkiej warstwie mydła. Można w tym celu wykorzystać patyczki higieniczne i starannie rozprowadzić mydło po wszystkich zakamarkach. Osobiście patent jest sprawdzony przeze mnie więc polecam.

Po zakończonej nauce pływania

Ważne jest, aby po wyjściu z basenu dokładnie się umyć i to pod dostępnymi prysznicami. Nie chcesz chyba zakładać na siebie czystych ubrań, podczas gdy Twoja skóra jest – bardzo ogólnie mówiąc – brudna. Poświęć te 5 minut przed wejściem i po wyjściu z basenu na dokładne mycie. Posłuży to zarówno Tobie jak i pozostałym osobom na basenie.