Nauka pływania dla dzieci – Od kiedy rozpocząć naukę pływania?

      Możliwość komentowania Nauka pływania dla dzieci – Od kiedy rozpocząć naukę pływania? została wyłączona
nauka pływania dla dzieci

Wiadomo, że pływanie przynosi szerokie korzyści dla zdrowia. Nadal jednak można spotkać się z pytaniem: “W jakim wieku najlepiej rozpocząć naukę pływania?” – odpowiadamy: Niemal natychmiast! Już 2-miesięczne niemowlę można zabrać na basen i pod odpowiednią opieką, przyzwyczajać do wody. Nauka pływania dla dzieci może rozpocząć się niedługo od chwili narodzin.

Zabawa w wodzie z 2-miesięcznym niemowlęciem może powodować szereg kontrowersji. Nauka pływania dla dzieci rządzi się jednak swoimi prawami i właśnie do czasu 6-8 miesięcy od urodzenia, pływanie będzie dla dziecka czymś bardzo naturalnym. Jest to spowodowane przyzwyczajeniem do warunków płodowych, które objawiają się m.in. zamykaniem ust podczas zanurzenia w wodzie.

Zalety pływania

Zalet tak wczesnej nauki pływania i ćwiczeń w środowisku wodnym jest bardzo wiele:

  • pływanie powoduje szybszy rozwój od innych rówieśników
  • odpowiednio hartuje organizm
  • wpływa korzystnie na rozwój stawów i mięśni
  • pomaga w utrzymaniu właściwej pozycji ciała
  • wpływa korzystnie na kręgosłup
  • oraz wiele innych czynników

Należy wspomnieć, że większość basenów jest przygotowana na wizyty najmłodszych gości i posiada specjalne brodziki, o niskiej głębokości i odpowiedniej temperaturze. Warto jednak przed przystąpieniem do bezpośredniej interakcji z wodą przez dzieci, zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa i dowiedzieć się co zrobić, gdy np. dziecko zakrztusi się wodą. W tym zakresie powinni pomóc instruktorzy nauki pływania.

Bliskość rodzica jest konieczna

Dziecko w obecności rodzica czuje się bezpiecznie. Dlatego niezbędna jest ciągła opieka nad maluchem, a pierwsze wejście do wody powinno odbywać się wspólnie (przytulając dziecko). Podczas kładzenia dziecka brzuszkiem na wodzie, można przytrzymywać jego brodę tak, aby zapewnić bezpieczne oddychanie. Z czasem maluch poczuje się bardziej komfortowo. Można zachęcić go do zabawy, wrzucając do wody chociażby kolorowe zabawki. Nadal wiele osób uważa, że wizyta na basenie z niemowlęciem, to po prostu narażenie jego zdrowia. Fakty są jednak inne, właściwe podejście i organizacja ćwiczeń w wodzie, pomoże w dalszym rozwoju dziecka i wpłynie korzystnie na jego zdrowie.

Bardzo pomaga obecność wykwalifikowanych instruktorów. Najlepsze szkoły nauki pływania oferują profesjonalną opiekę nad dziećmi i właściwy kurs pływacki, uwzględniający zasady bezpieczeństwa. W przypadku dzieci jest to szczególnie ważne.

4.67 / 5 (3 votes)