Może wydawać się, że basen to miejsce czyste. W powietrzu unosi się zapach chloru, woda jest przezroczysta, w szatni zamontowane prysznice. No właśnie, wszystko na pozór wydaje się bardzo sterylne. Tak na prawdę czystość basenu zależy głownie od jego gości.

Jeżeli mówimy o zasadach higieny w miejscu jakim jest basen Bochnia i inne miejscowości, w których taki znajdziemy, trzymają się bardzo precyzyjnych reguł, co do utrzymywania czystości.

Prysznic na basenie obowiązkowy!

Dla najmłodszych branie prysznica przed wejściem na basen, może okazać się nieco dziwne. W końcu niemal każdy odwiedzający – mamy taką nadzieję – nie przychodzi żeby się umyć. Okazuje się, że prawda jest wręcz odrażająco inna. Unoszący się “zapach chloru” oraz czerwone oczy po zetknięciu z wodą, nie są wynikiem basenowej chemii, a zabrudzeniami – w tym moczem! Wywołuje to pewien niesmak, prawda? Załatwianie potrzeby fizjologicznej w basenie to pierwsza sprawa, a drugą jest właściwa higiena ciała. Dlatego należy korzystać z prysznica przed wejściem na basen Bochnia czy inne miasto – to bez znaczenia! Szanujmy się nawzajem.

Przydatne akcesoria na basen

Pomijając kwestie typowych zabrudzeń, korzystanie z prysznica ma przede wszystkim za zadanie usunąć martwy naskórek, pot i pozbyć się większości groźnych bakterii – w tym kałowych. Należy w końcu powiedzieć to wprost: – myjemy się wszędzie! Niektóre pływalnie wprowadzają nakaz mycia pod prysznicem bez kostiumów czy bielizny kąpielowej. Pomijając kwestie moralne, jest to zdecydowanie wskazane (w końcu chyba nikt w domu nie myje się w bieliźnie). Trzeba też zaznaczyć, że nie wystarczy po prostu się opłukać wodą. Koniecznie używajmy mydła!

Kolejnym intruzem będzie grzyb, który może bardzo łatwo zaprzyjaźnić się z naszymi stopami. W końcu na basenie nie trudno o wilgoć, którą grzyby tak uwielbiają. Jeżeli to możliwe, nie chodźmy tuż przy krawędzi basenu (tam, gdzie rozlewa się woda). Własnie w tych miejscach czyha najwięcej zarazków. Dlatego warto ubierać klapki kąpielowe. Raz – dzięki nim odizolujemy chociaż w większości nasze stopy przed kontaktem z podłogą, a dwa – dobre klapki z wytłoczonym bieżnikiem uchronią nas przed poślizgnięciem.

Przyda się również ręcznik. Nie sposób wymienić wszystkie okazje, podczas których bardzo się przyda. Nie mniej może być pożyteczny, gdy chcemy usiąść na mokrej ławce. Dotyczy to szczególnie pań, jeżeli mamy ręcznik to podłożenie go zaoszczędzi sporo możliwych kłopotów. Nie trzeba wspominać o tym, że ręcznik podobnie jak bielizna czy sprzęt pływaki, należy w domu solidnie umyć / wyprać.

Prysznic po wyjściu również obowiązkowy!

Nie oszukujmy się, nie wszyscy korzystający z basenu będą w 100% rzetelnie korzystać z prysznica przed wejściem. Wychodząc z niego możemy być pewni, że nosimy na sobie ogrom zarazków i zanieczyszczeń, pochodzących nie tylko od siebie. To już prywatna sprawa, jak kto sobie z tym poradzi. Dodamy tylko, że decydując się na szybkie opuszczenie basenu bez kąpieli pod prysznicem – przywozimy nowych “gości” do domu.

Kilka użytecznych wskazówek

Przed wejściem na basen – dotyczy to raczej pań – należy bezwzględnie zmyć cały makijaż. Chyba nie trzeba tłumaczyć w jakim celu. Bardzo przydatne będą okulary pływackie. Mając na uwadze wszelkie zanieczyszczenia w wodzie, okulary zabezpieczą oczy przed jej dostępem, nie mówiąc o innych zaletach. Jeżeli to możliwe, załóż czepek! Woda nie będzie miała dostępu do Twoich uszu, a tym samym unikniesz infekcji bakteryjnej.

Pamiętaj o powyższych wskazówkach, gdy będziesz wybierał się na basen Bochnia czy inne miasto – stan wody w basenie zależy w głównej mierze od Ciebie! Tak więc dbajmy o higienę, wyjdzie to na dobre zarówno nam, jak i pozostałym gościom basenu. Dobra Szkoła Pływania powinna przedstawiać opisane tu zasady na początku pierwszych zajęć. To podstawa, aby móc zdrowo korzystać z basenu.