Pływanie żabką – inaczej zwane stylem klasycznym – to najtrudniejszy do opanowania styl pływacki. Najtrudniejszy, jeżeli mówimy o “prawidłowo” wykonanej żabce. Obserwując filmy na temat poruszania się w wodzie stylem klasycznym, można odnieść wrażenie, że pływanie żabką jest nawet fajne i spokojne. Niestety, nauka tego stylu pływackiego nie jest łatwa i wymaga sporo wysiłku.
Nauka pływania żabką nie musi być jednak katorgą. Właściwie dobrany kurs i odpowiedzialny instruktor mogą sprawić, że całe szkolenie będzie przebiegać bardzo sympatycznie. Ale do rzeczy, przed przystąpieniem do nauki pływania stylem klasycznym, warto zapoznać się z techniką poruszania się. Z zewnątrz styl klasyczny nie wygląda na skomplikowany. Ręce wykonują okręgi zagarniające wodę, a nogi w przeciwieństwie do kraula – poruszają się w płaszczyźnie poziomej. Tak oto dochodzimy do szczegółów.
Technika pływania stylem klasycznym
Można powiedzieć, że ręce zagarniają wodę, wykonując swojego rodzaju okręgi. Siła, która temu towarzyszy nie jest skierowana wyłącznie w jednej płaszczyźnie, tak jak w przypadku kraula. Ruch ramion musi umożliwić częściowe wynurzenie się, w celu nabrania powietrza, a zatem wektor siły będzie skierowany pod specyficznym kątem. Aby to uzyskać, pływak musi zagarnąć wodę pod siebie. Nie może zatem rozstawić rąk zbyt szeroko, gdyż po prostu nie starczy mu siły aby móc się wynurzyć. Z drugiej strony zbyt silne zagarnianie wody pod sylwetkę ciała, będzie skutkowało olbrzymią stratą energii i obniży horyzontalną prędkość. Kluczem jest tu znalezienie tzw. złotego środka.
Pływak po zakończone fazie “zagarniania” wody, prostuje obie ręce, tak jak w przypadku pływania kraulem. Zależnie od intensywności wykonywanych ćwiczeń, okres pomiędzy powtórzeniami kolejnych faz może się różnić. Można płynąć spokojniej – bardziej relaksacyjnie –wtedy okres samego “ślizgu” na wodzie będzie dłuższy.
Ułożenie nóg w stylu klasycznym
Praca nóg rozpoczyna się w momencie prostowania ramion i kończy się krótko po zakończonym ich cyklu. Praca nóg jest podobna, muszą wytworzyć siłę odpychającą ciało. Tu jednak sprawa nie jest prosta, gdyż ułożenie nóg jest bardzo specyficzne – mniej naturalne niż w przypadku stylu dowolnego. Przede wszystkim kolana w trakcie ślizgu, znajdują się bliżej siebie niż odległość pomiędzy kostkami (przypominają ułożenie nóg żaby). Siła odpychająca w przypadku nóg, jest głównie wynikiem zagarnięcia wody przez podpicie stóp.
Nauka pływania żabką i jej wpływ na zdrowie
Na wstępie zaznaczamy, że ten styl nie będzie przydany podczas leczenia wad kręgosłupa. Technika pływania żabką nie wzmacnia mięśni grzbietu, a wpływa korzystanie na rozwój mięśni klatki piersiowej. Pływanie żabką doskonale spala kalorie. Godzina ćwiczeń w zależności od masy człowieka, będzie wymagać od 450 do 700 kcal.