Pływanie kraulem – inaczej stylem dowolnym – uznaje się za najszybsze spośród pozostałych technik. Można powiedzieć, że jest to styl najbardziej naturalny dla nas, pod kątem ułożenia ciała. Jest on również najczęściej polecanym stylem pływackim dla osób uczących się pływania.

Nauka pływania kraulem i praca nóg

Najpierw powiemy o nogach, gdyż ich praca jest harmoniczna i względnie prosta do zapamiętania. Leżąc na brzuchu, wykonujemy ruchy nożycowe tak, aby stopy znajdowały raz nad lustrem wody, a raz nieco pod nim. Tu trzeba zaznaczyć, że nie pomoże intensywne “trzaskanie” nogami o powierzchnie wody, gdyż jest to tylko strata energii. Tym samym nie można pracować nimi wyłącznie pod lustrem wody. Nauka pływania oparta o styl dowolny może początkowo opierać się wyłącznie o ruchy nóg, podczas gdy ręce są wyprostowane wzdłuż sylwetki ciała. Bardzo ważne jest przy tym zachowanie opływowego kształtu tułowia. Każdy niepotrzebny opór będzie sprawiaj, że energia zmarnuje się – dla osób z długimi włosami, bardzo przyda się czepek.

Ułożenie rąk w kraulu

Jeżeli pracę nóg mamy już opanowaną, można przystąpić do zachowania rąk. Tutaj sprawa jest bardziej skomplikowana i ciężka do określenia, gdyż nie zastąpi porad doświadczonego instruktora. Ręce służą jako główny napęd całego ciała, dlatego ważne jest ich ułożenie w każdym detalu. Ich ruch można opisać jako naprzemienne przekładanie nad powierzchnią wody i jej zagarnianie, ale pod lustrem wody. Praca rąk składa się na ponad 80% szybkości w kraulu. Dlatego nauka pływania kraulem powinna doskonale przypisać im konkretne ułożenie, podczas każdej fazy ruchu.

Szczegółów jest bardzo wiele, w tym ułożenie palców oraz kąt pod jakim dłoń oraz ręka “wbijają” się w powierzchnię wody. Istotne jest, aby nie tracić energii. Pływając na swój sposób można bardzo szybko zmęczyć się, zadając sobie pytanie: – Jak to możliwe, że inna osoba na drugim torze pływa tak przez kilkanaście minut? Widać zna właściwą technikę, podczas której zwyczajnie się nie męczy.

Oddychanie w kraulu

O ile zgranie poszczególnych części ciała będzie początkowo niezbyt doskonałe, tak oddychanie powinno opanować się niemal perfekcyjnie. Regularność poszczególnych cyków oddychania jest kluczem do swobodnego wykonywania ćwiczeń i doskonalenia tej techniki. Oddech wykonuje się poprzez wynurzenie co najmniej połowy twarzy nad powierzchnię wody i skręt głowy – zazwyczaj co drugi lub trzeci zamach ramieniem. Przez pozostały czas głowa pozostaje w połowicznych zanurzeniu, podczas którego następuje wydech powietrza przez nos (dlatego ważne są ćwiczenia oddechowe podczas pierwszej nauki pływania). Oddychanie można ćwiczyć jeszcze przed zaangażowaniem ramion w naukę pływania kraulem, można w ten sposób wyrobić nawyk regularnych wdechów.

Kraul dla początkujących

Z uwagi na prostotę wykonania i regularność poszczególnych ruchów, pływanie kraulem zalecane jest podczas pierwszej nauki pływania. Właściwa szkoła nauki pływania, powinna taką naukę przeprowadzić w sposób adekwatny do indywidualnych umiejętności, a więc zastosować np. sprzęt pomocniczy w postaci desek, dla osób, które mają problem z utrzymaniem właściwej pozycji ciała. Wyprostowana sylwetka jest tu bardzo istotna, aby zachować opływowy kształt i zwyczajnie nie męczyć się podczas ćwiczenia.