O tym, że pływania wspaniale pomaga w rozwoju, chyba nie musimy nikomu tłumaczyć. W tym artykule opiszemy na co zwrócić uwagę, podczas nauki pływania niemowląt. Przedstawimy kilka wskazówek podczas pierwszego spotkania z wodą. Pływanie niemowląt nie musi być trudne!
O tym, kiedy można rozpocząć naukę pływania z dziećmi, wspomnieliśmy w innym artykule. Tutaj skupimy się głównie na względach praktycznych. Zaczniemy jednak od zalet, które niesie ze sobą pływanie niemowląt – wpływu na zdrowie oraz rozwój dziecka.
Należy zacząć od tego, że wizyta na basenie będzie dla maluszka czymś zaskakującym i dostarczy mu sporych wrażeń. Dlatego warto jest traktować taką wizytę, jako rozrywkę i zabawę. Przechodząc do spraw typowo zdrowotnych, pływanie ma ogromny wpływ na rozwój dziecka. Po pierwsze wspomaga odporność organizmu – to pomoże zapobiegać drobnym infekcjom w przyszłości. Zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci – pływanie świetnie rozwija mięśnie i stawy. W przypadku dzieci, u których stwierdzono wady postawy, zaleca się regularne wizyty na basenie. To pomaga w leczeniu i rehabilitacji schorzeń kręgosłupa.
Pływanie niemowląt – Jaki basen?
Nie zalecamy uczyć pływania małych dzieci, na pływalni dostosowanej do osób dorosłych. Tym bardziej, jeżeli mamy do czynienia z torem pływackim, w którym temperatura wody, nawet u dorosłych wywołuje dreszcze. Najczęściej ogólnodostępne baseny posiadają specjalną przestrzeń dla najmłodszych, Będzie to przede wszystkim brodzik o niskiej wysokości i ciepłej wodzie. Właściwa temperatura wody w tym przypadku, to 32-34 stopnie C.
Od czego zacząć naukę pływania z niemowlęciem?
Na pewno trzeba zadbać o utrzymanie stałego kontaktu z dzieckiem. Przed wejściem do wody dobrze jest pozwolić dziecku na obserwację otoczenia. Przy wejściu do wody należy trzymać niemowlę blisko ciała tak, aby czuło się bezpiecznie. Po wejściu można powoli zanurzać dziecko i zacząć przyzwyczajać go do środowiska wodnego (swoją drogą spędził tam 9 miesięcy, więc generalnie powinien czuć się komfortowo). Jaka pozycja na wodzie będzie najlepsza na start? Polecamy położyć niemowlę na brzuszku, oczywiście podtrzymując je od spodu i przytrzymując brodę. Z czasem można pozwolić mu na więcej swobody i samodzielne ruchy. Następnie można przystępować do stopniowego zanurzania maluszka aż do momentu, gdy jego główka znajdzie się pod powierzchnią.