Czepek może dla większości kojarzyć się z pływaniem zawodowym i ogólnie wypasem. No cóż, z pewnością ten element odmienia wygląd człowieka i początkowo wzbudza zainteresowanie. Kwestia wyglądu w tym przypadku nie ma żadnego znaczenia. Można powiedzieć, że poza wodą czepek bardziej przeszkadza, niż pomaga, ale w końcu musi pełnić jakieś pożyteczne funkcje. Pływanie w czepku staje się coraz częściej popularne. Dlaczego? A to już wyjaśniamy.

Generalnie tej części ubioru kąpielowego, nie należy przypisywać wyłącznie wyspecjalizowanym pływakom. Równie dobrze można powiedzieć, że dobrej klasy buty sportowe, zarezerwowane są wyłącznie dla dobrych biegaczy. Tak na prawdę wszystkie te rzeczy sprawiają, że ćwiczy się w nich po prostu lepiej. Nie są to magiczne przedmioty, które dodają +5 punktów do umiejętności. W przypadku czepka, zdecydowanie radzimy aby rozważyć jego noszenie, tym bardziej, że koszt tego elementu zaczyna się już od kilkunastu złotych. Na plus wychodzi okres jego eksploatacji. Nawet najtańszy czepek będzie służył długie lata, o ile prawidłowo się go użytkuje i czyści.

Zalety społeczne używania czepka

Pływanie w czepku rekomenduje każda szanująca się pływalnia czy basen. Nie jest spowodowane namawianiem do kupna sprzętu w lokalnych sklepach na terenie obiektu, oj przyczyna takiego zalecenia jest uzasadniona zdrowym rozsądkiem – i to z korzyścią dla nas! Po pierwsze czepek – o ile został właściwie nałożony – okrywa i zamyka włosy w ciasnej przestrzeni. A co mają włosy do zalet społecznych? Wiadomo, że włosy nie są na stałe przymocowane do naszego ciała i mają tendencję do wypadania. Opór wody podczas pływania sprawia, że włosy są dużo bardziej skore do “odczepienia się”. Zanim woda zostanie przefiltrowana, naturalne jest, że włosy będą w obiegu i mogą po prostu przyklejać się do innych osób, korzystających z basenu. Jeszcze bardziej nieprzyjemna sprawa, kiedy włosy dostają się do ust, a takie przypadki się zdarzają.

Drugą sprawą będzie kwestia wspomnianego wcześniej filtrowania. Włosy potrafią bardzo szybko zapchać filtry, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami i spadkiem wydajności procesu filtrowania. Nic więc dziwnego, że coraz więcej pływalni wprowadza nakaz używania czepków.

Zalety osobiste noszenia czepka

Niewątpliwie czepek to pośredni komfort dla osób z długimi włosami. Bujna fryzura potrafi irytować podczas pływania. Czepek świetnie utrzymuje włosy w zamknięciu, minusem jest to, że do czepka na początku trzeba się przyzwyczaić, ale po kilkunastu minutach staje się on praktycznie nieodczuwalny. Można też wspomnieć, że włosy niezbyt przepadają za chlorem rozpuszczonym w wodzie i innymi dodatkami chemicznymi. Warto więc je zabezpieczyć.

Chroń swoje uszy

Inną, bardzo zdrowotną zaletą będzie ochrona uszu. Jak dobrze wszystkim wiadomo, bądź też nie – czepek zakrywa również uszy. Zazwyczaj wpadająca woda do ucha, nie sprawia większych trudności. Niestety wskutek wymywania woskowiny usznej (która w tej wodzie sobie dalej pływa), drastycznie spada miejscowa odporność, zatem po wizycie na basenie może dojść do przykrych powikłań np. zapalenia ucha. Noszenie czepka uchroni przed taką możliwością, jeżeli oczywiście jest prawidłowo nałożony (zakrywa uszy).

Z uwagi na kształt czepka, który zmniejsza opór wody, pływanie będzie wymagało mniejszej siły, a co za tym idzie – będzie bardziej wydajne. Na koniec pamiętaj, że czepek trzeba dobrze umyć pod bieżącą wodą, a najlepiej zastosować dodatkowo zwykły płyn do mycia naczyń lub odrobinę octu. Dokładne wyczyszczenie czepka, zapewni jego świeżość, a sam czepek posłuży przez długie lata.