Pływanie to nie tylko skuteczna forma relaksu, ale również sposób na utrzymanie zdrowego trybu życia. Ten sposób odprężenia się, niesie ze sobą ogromny ładunek korzyści – nie tylko zdrowotnych.

Przede wszystkim na basenie czy pływalni można spotkać się ze znajomymi. Co prawda nie będzie to spotkanie dorównujące prywatnym odwiedzinom w mieszkaniu czy restauracji, ale można dzięki temu pływać i jednocześnie rozmawiać. Można powiedzieć: sport i interakcja społeczna w jednym. Jest wiele miejsc gdzie można rozpocząć pływanie. Bochnia nie jest może wielką metropolią, ale lokalna Pływalnia im. Jana Kota doskonale sprawdza się podczas nauki pływania i lokalnych zawodów.

Pływanie to zdrowie!

Po pierwsze kręgosłup. Każdy zdaje sobie sprawę, jak ważną funkcję pełni. Dzięki pływaniu można pomóc w leczeniu wad kręgosłupa oraz unikać ich w przyszłości. Prawidłowo dobrany styl pływacki sprawi, że wzmocnią się odpowiednie partie mięśni, również te wzdłuż kręgosłupa. Wystarczy kilka wizyt na basenie, aby odczuć znaczącą ulgę. Kolejnym aspektem jest wpływ na układ krwionośny oraz samo serce. Dzięki temu, że woda w basenie pływackim jest chłodniejsza od ludzkiego ciała, można podjąć się większego i dłuższego wysiłku. To z pewnością odbije się korzystanie na naszym zdrowiu (oczywiście należy pamiętać, aby stopniowo podnosić sobie poprzeczkę, zbyt agresywne ćwiczenia mogą skutkować nagłym omdleniem i zachłyśnięciem).

Ponadto właściwie dobrany zestaw ćwiczeń, może wzmocnić inne partie ciała. Oczywiście nie można zapomnieć o tym, jak wpływ na odchudzanie mogą mieć regularne ćwiczenia na basenie. Godzina pływania to nawet 450 spalonych kalorii — i to spalonych przyjemnie. Oczywiście wszystkie zestawy ćwiczeń powinny być prawidłowo dobrane przez trenera lub instruktora pływania.

Kiedy i gdzie rozpocząć naukę pływania?

Można powiedzieć, że im wcześniej nastąpi kontakt z wodą, tym lepiej. Nie chodzi tylko o nabieranie umiejętności od najmłodszych lat, ale również zdrowie dziecka. Pływanie od małego pozwoli na zdrowy rozwój i wzmocnienie organizmu. Wady postawy, które są częstą zmorą wśród młodzieży, to ogromny problem. Nie przeszkadza to w młodym wieku, ale z pewnością da o sobie znać później. A zatem im wcześniej zainteresujemy się pływaniem, tym lepiej!

Pływania można się nauczyć na wiele sposobów. Jest mnóstwo osób, które poznały tę wiedzę przez przypadek, ale nie polecamy samodzielnej nauki. Można znaleźć w sieci mnóstwo poradników na ten temat, ale to działa tylko w jedną stronę, film nie odpowie na nasze pytania w trakcie nauki i nie zaleci innego rozwiązania — może lepszego. Jeżeli chcesz nauczyć się pływania od podstaw, możesz zdecydować się na kilka lekcji w szkole pływania lub skorzystać z zajęć indywidualnych. Oprócz technik pływania, ważna jest również wiedza z zakresu prawidłowego oddychania, zachowania pod wodą i udzielania pierwszej pomocy. Oczywiście Szkoła Nauki Pływania H2O o tym nie zapomina i każdy nowicjusz może liczyć na kompleksowe wsparcie. Tak więc jeżeli masz ochotę na pływanie – Bochnia zaprasza Cię na krytą pływalnię.