Kręgosłup pełni szereg niezbędnych funkcji, w tym utrzymanie prawidłowej postawy. O tym ile problemów może przysporzyć jego dysfunkcja, mogą powiedzieć na pewno osoby starsze. Coraz częściej zdarza się, że z problemami kręgosłupa zmaga się również młodsze pokolenie. Dlatego warto poświęcić parę godzin w tygodniu na pływanie korekcyjne i domowe ćwiczenia.

Kręgosłup składa się z 33 lub 34 kręgów. Z uwagi na swoją funkcję, musi on być wystarczająco elastyczny aby móc poruszać tułowiem oraz wytrzymały. Na skutek różnych przyczyn, w tym wrodzonych – kręgosłup może ulec deformacjom. Niestety, nawet 80% ludzi ma problem z prawidłowym ułożeniem kręgosłupa, czego konsekwencje z pewnością nie są przyjemne (bądź nie będą na starsze lata).

Pływanie korekcyjne – na czym polega?

Ten rodzaj pływania ma wpływać korzystanie na wzmocnienie konkretnych partii mięśni. Dzięki ułożeniu poziomym podczas pływania, zyskuje również układ krwionośny. Najczęściej ten rodzaj pływania, stosuje się jako pomoc przy leczeniu wad kręgosłupa. Podejście do pływania korekcyjnego będzie nieco inne, niż zwykły relaks i frajda ze znajomymi. Należy go traktować jako pewien rodzaj rehabilitacji i hartowania organizmu. Niestety inne podejście ogranicza sposób przeprowadzania zajęć. W przypadku zajęć korekcyjnych, wymagany jest indywidualny dobór ćwiczeń, najlepiej na podstawie zaleceń wydanych przez lekarzy lub specjalistów.

Oddychanie i wydolność

Oprócz takich dobrodziejstw jak wzmocnienie poszczególnych partii mięśni, pływanie ma doskonały wpływ na układ oddechowy. W wodzie po prostu oddycha się trudniej, ciśnienie wywierane przez wodę powoduje nacisk na klatkę piersiową, a tym samym potrzebna jest większa siła aby móc wykonać wdech. Jest to ćwiczenie pomagające wzmocnić przeponę i zwiększyć pojemność płuc. Należy również wspomnieć o wydolności organizmu. Prawidłowo dobrane przez instruktora ćwiczenia sprawią, że wykonywane ćwiczenia praktycznie nie spowodują zmęczenia, a rozkład sił pozwoli na dłuższe ich wykonywanie. Pamiętajmy, że chłodna woda (przez wielu nielubiana) to świetne chłodziwo dla naszego organizmu.

Jeżeli masz jakieś pytania lub chcesz skorzystać z ćwiczeń korekcyjnych pod okiem naszych instruktorów – możesz śmiało się z nami skontaktować. Nie zależy nam wyłącznie na przeprowadzeniu zaleconych ćwiczeń i odesłaniu Cię do domu, chcemy poprawić Twoje zdrowie, tak bardzo, jak to tylko możliwe.