Szkoła nauki pływania z pewnością będzie uczyć pływania. Jednak to stanowczo za mało, tym bardziej w XXI wieku. Od prowadzących zajęcia wymaga się sporej kreatywności i zaangażowania. Należy zwrócić także uwagę na właściwy proces nauczania, rozpoczynający się od zasad bezpieczeństwa i udzielania pierwszej pomocy.

Co to jest szkoła nauki pływania?

Na pierwszy rzut oka, można łatwo porównać ją do typowej szkoły, w której przekazywana jest wiedza z konkretnej dziedziny. Jak najbardziej temu porównaniu należy przyznać rację. Niestety tu pojawia się jedno, wielkie “ale”. Prawidłowo funkcjonująca szkoła, zarówno w jednym, jak i drugim przypadku – stara się rozwijać swojego ucznia ponad wymagane minimum. W przypadku szkoły nauki pływania, nie będzie to wyłącznie płatny kurs, który zapewni dostateczną wiedzę i umiejętności związane z pływaniem. Dobra szkoła powinna oferować dużo więcej – tym bardziej, że w większości przypadków trzeba za nią płacić. Osoba pełnoletnia będzie stawiała konkretne oczekiwania, w końcu płaci i żąda najlepszej jakości usług. W przypadku dzieci i młodzieży, nie każdy podchodzi do tematu tak ambitnie, bo zwyczajnie nie wie, na co go stać. Profesjonalna szkoła nauki pływania powinna wykrzesać z każdego uczestnika jego skryty talent do zdrowej rywalizacji i samozaparcia w dążeniu do celu. Właśnie w tym celu powstała nasza szkoła – H2O.

Szkoła to ludzie

Na początku przyjrzymy się kadrze. W końcu to podstawa aby mówić o funkcjonowaniu szkoły. Podejście do swoich obowiązków zarówno trenerów personalnych, instruktorów czy innych zatrudnionych osób powinno być pozytywne i wymagające. Nie wystarczy samo doświadczenie w branży i wybitne osiągnięcia. Co prawda nie jest to regułą. bo znajdą się osoby z tak niskimi oczekiwaniami, że z przyjemnością będą uczestniczyć w zajęciach. Nie można się jednak oszukiwać, trener to przede wszystkim dobry przewodnik – mistrz, który dzięki obserwacji będzie w stanie zaoferować swoim podopiecznym indywidualne i angażujące ścieżki rozwoju. Nie ma ludzi idealnych i nie ma ludzi o identycznym charakterze. Do każdej osoby wymagane jest inne podejście, nawet jeżeli przypisana jest do wąskiej grupy uczestników.

Nauka pływania, a coś więcej?

Szkoła nauki pływania z pewnością będzie uczyć pływania. Jednak to stanowczo za mało, tym bardziej w XXI wieku. Od prowadzących zajęcia wymaga się sporej kreatywności i zaangażowania. Należy zwrócić także uwagę na właściwy proces nauczania, rozpoczynający się od zasad bezpieczeństwa i udzielania pierwszej pomocy. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby poświęcić chociaż kilka minut na każdych zajęciach, celem przypomnienia tego zagadnienia. Jest to bardzo ważne, albowiem w grę wchodzi nasze życie.

Dobry sprzęt to konieczność, szczególnie dla początkujących. Szkoła nauki pływania powinna zapewnić podstawowy sprzęt taki jaki deski do pływania. Ważna jest również umiejętność indywidualnego traktowania podopiecznych. Kierowanie swoich uwag do grupy może negatywnie wpływać na osoby początkujące i zaawansowane. Uczeń, który dopiero stawia pierwsze kroki, będzie przeceniał swoje możliwości, podczas gdy zawodowy pływak będzie czuł się niedowartościowany w chwili stawiania go na równi ze wszystkimi. Należy więc zwracać się w sposób indywidualny tak często, jak to możliwe. Trener, który od dłuższego czasu traktuje na równo wszystkich uczestników (pod kątem umiejętności, predyspozycji i nabytego doświadczenia), może okazać się osobą mało empatyczną i nie potrafiącą dokonać rzetelnej oceny postępów.

Nowocześnie i klasycznie

Szkoła nauki pływania powinna iść z duchem czasu. Szeroka aktywność w sieci Internet to podstawa do prowadzenia skutecznej reklamy i nawiązywania relacji z lokalną społecznością. Wizytówką w sieci będzie dobrze rozbudowana strona internetowa, na bieżąco aktualizowana i przyjazna użytkownikowi. Nie można zapomnieć o portalach społecznościowych, które specjalizują się w kontaktach bezpośrednich z potencjalnymi i obecnymi uczestnikami. Częstym błędem jest wygaszanie aktywności w sieci. Dobry początek, świetna kampania reklamowa, duże zainteresowanie – a po kilku tygodniach o nowościach w szkole pływania można dowiedzieć się wyłącznie od ich pracowników. Jest to niedopuszczalne i na pewno odbije się na renomie firmy w przyszłości.